تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۵ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۱۹ ب.ظ
کدخبر : 2050
Print Friendly, PDF & Email
یاداشتی از حجت الاسلام و المسلمین خادمیان؛

یکی از مهم‌ترین تلاش‌های امام هادی(ع) دفع خطر و انحرافات صوفیه بود

یکی از مهم‌ترین تلاش‌های امام هادی (ع) دفع خطر و انحرافات صوفیه بود که متاسفانه چندین سال است بر اثر تغافل حوزه های علمیه؛ افکار انحرافی و پوسیده صوفیه در غالب اشعار شاعران و نثر و ... زنده شده و حتی در متون درسی دانش آموزان و دانشجویان نیز راه یافته است که در این زمینه باید یک انحراف زدایی جدی صورت بگیرد .

به گزارش پایگاه تحلیلی ظهور آنلاین،حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین خادمیان، استاد حوزه و دانشگاه و چهره ماندگار تبلیغ به مناسبت ولادت با سعادت دهمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام هادی (ع) یادداشتی را در اختیار پایگاه تحلیلی ظهور آنلاین قرار داد که متن کامل آن در ادامه می آید.

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام و تهنیت
در لطافت فضایل و مناقب امام همام ، بدر تمام ، امام ابوالحسن الهادی، صلوات الله علیه و علی آبائه خیر المبادی ؛مطالب ذیل تبیین می گردد:
۱. در صورتی که اشخاص از اسرار احکام سوال می کردند امام هادی علیه السلام آنان را هدایت می فرمود؛ مثلا وقتی سوال شد چرا نماز صبح باید بلند خوانده شود (جهر) حضرت فرمود : چون فجر صادق به شب نزدیک تر است تا طلوع خورشید و لذا نماز آن را در حکم شب قرار می دهند؛ به این عمل ” قلس” می گویند (زمان دو قسم است : روز – شب…) .

۲. با استظهار از سنت امام هادی علیه السلام در تعیین اسم برای فرزند؛ معنای نیک آن ملاک است نه مصادیق تاریخی آن؛ لذا طبق نقل مرحوم مقدس اردبیلی رضوان الله تعالی علیه و … “امام هادی علیه السلام ” فقط یک دختر داشت و نام او را “عایشه” گذارده بودند.فتامل

۳. دعا برای سلامتی امام هر زمان ؛توسط هر کس که باشد سبب طول عمر و کثرت ثروت و فرزند و استجابت دعا برای آن شخص می گردد.

لذا وقتی متوکل ملعون؛ امام هادی علیه السلام را احضار و تصمیم بر آزار آن حضرت داشت ؛ شخصی می گوید من مرتب برای سلامتی حضرت دعا می کردم که ناگهان امام هادی علیه السلام به من نزدیک شد و فرمود :《 اِستَجابَ اللهُ دُعاکَ و طَوَّلَ عُمرَکَ و کَثَّر مَالَکَ و وُلدِکَ》 .

۴.امام هادی علیه السلام همسر عقدی نداشت و بانو غزاله(سوسن -سمانه مغربیه) شاهزاده ای رومی و زنی پرهیزگار و فاضله ؛تنها کنیز آن امام در تمام دوران عمر حضرت علیه السلام بودند و فرزندان امام هادی علیه السلام نیز از همین ام ولد به دنیا آمدند .

۵. امام هادی علیه السلام آن قدر زیبا بود که می نویسند :هر کس صورت امام را می دید از عالم فارغ می شد؛ خصوصا هر گرفتاری امام را مشاهده می کرد گرفتاریش را فراموش می نمود .

۶. زیاد پیاده راه نمی رفت و می فرمود پیاده روی زیاد با جسم من سازگاری ندارد و سبب آسیب به من می شود و این تعلیمی است که انسان بفهمد هر ورزشی برای هر کسی خوب نیست .

۷. در سخاوت و علم آن قدر عظمت داشت که بعد از حضرت علی علیه السلام تنها امامی است که برخی ابتدا معتقد شدند: ایشان پیامبر و بعد العیاذ بالله تعالی خدا است ؛ مانند محمد بن نصیر نمیری و…

۸. کمترین حد سخاوت حضرت علیه السلام این بود که در روز ترویه یک گله بزرگ گوسفند خرید و همه گله را میان فقراء تقسیم فرمود و در یک مجلس ۳۰ هزار دینار طلا به نیازمندی کمک نمود.

۹. وجوهات و نذوراتی و … که برای حضرت می آورند سریع به دست شیعیان می رساند تا مبادا شیعه ای گرفتار باشد و ذره و لحظه ای در کمک به او تاخیر شود و هرگز وجوهات را نزد خود محبوس نمی فرمود فتامل جیدا

۱۰.یکی از مهم ترین تلاش های حضرت دفع خطر و انحرافات صوفیه بود که متاسفانه چندین سال است بر اثر تغافل حوزه های علمیه؛ افکار انحرافی و پوسیده صوفیه در غالب اشعار شاعران و نثر و … زنده شده و حتی در متون درسی دانش آموزان و دانشجویان نیز راه یافته است که در این زمینه باید یک انحراف زدایی جدی صورت بگیرد .

۱۱.در وصف و حقیقت مرگ فرمودند : 《الموت المصفاه تصفی المومنین من ذنوبهم … و تصفی الکافرین من حسناتهم فیکون آخر لذه … 》
مرگ سبب تصفیه مومن از رنج های دنیا است و تصفیه کافر از لذات دنیا است .

۱۲. به کسی که به امام گفت از زندگی خسته شده ام و از حضرت خواست تا دعا کند خدا مرگش دهد فرمود:《ثمن الحیوه لتطیع … فتطیع خیر لک من ان الموت》.
ارزش زندگی به اطاعت خداست … پس اطاعت خدا بهتر از آرزوی مردن است.

۱۳. خارج از تعالیم علوم معنوی مانند احکام ؛ تفسیر و … امام هادی علیه السلام دروس زراعت ؛ زمین شناسی و … می داد و کشاورزی را یک علم مهم تبیین می فرمود و می توان گفت اول کسی که کشاورزی را در مدار علم طرح و تدریس فرمود امام هادی علیه السلام است یعنی ایشان اولین موسس مدرسه و دانشگاه کشاورزی است .

۱۴.برای تقرب به خدا و نجات از سختی ها امام هادی علیه السلام فرمود این دعا را تکرار کنید :
《یَا عُدَّتِی عِنْدَ الْعَدَدِ [الْعُدَدِ] وَ یَا رَجَائِی وَ الْمُعْتَمَدَ وَ یَا کَهْفِی وَ السَّنَدَ یَا وَاحِدُ یَا أَحَدُ وَ یَا قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ أَسْأَلُکَ اللَّهُمَّ بِحَقِّ مَنْ خَلَقْتَ مِنْ خَلْقِکَ وَ لَمْ تَجْعَلْ فِی خَلْقِکَ مِثْلَهُمْ أَحَداً صَلِّ عَلَى جَمَاعَتِهِمْ وَ افْعَلْ بِی ( حاجت خود را بگویید) 》.

۱۵. روز ۱۵ ذی الحجه یکی از روزهایی است که زیارت آن حضرت مستحب است و بهترین زیارت آن امام خواندن زیارت جامعه کبیره است که از تعالیم خود آن حضرت علیه السلام است .

البته یکی از وظایف شیعیان ؛ قرائت زیارت جامعه کبیره است .

والله المستعان
سید حسین خادمیان

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه مطلب : http://zohooronline.ir/2050

(*** استفاده از این مطلب با درج منبع آن “ظهورآنلاین” بلا مانع می باشد.***)

یک دیدگاه

  1. میرزاجانی گفت:

    تشکر از این عالم شجاع که همیشه حرف برای گفتن دارد متفاوت با تکراری های بقیه همکاراش