تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۲:۰۶ ب.ظ
کدخبر : 2072
Print Friendly, PDF & Email
حجت الاسلام لواسانی در گفت و گو با ظهور آنلاین؛

غدیر از شیرین‌ترین و در عین حال تلخ‌ترین لحظات تاریخ شیعه است

چه چیزی تلخ تر از روحیه‌ی استکبار و زیر پا گذاشتن توصیه‌های پیامبر و کنار زدن علی. و چه چیزی شیرین تر از رسیدنِ فرمایشات امیرالمومنین به ما با وجود تمامی کار شکنی‌ها.

به گزراش پایگاه تحلیلی ظهور آنلاین ، حجت‌‌الاسلام والمسلمین سید محمد حسن لواسانی، استاد و پژوهشگر حوزه علمیه به مناسبت عید سعید غدیرخم با  پایگاه تحلیلی ظهورآنلاین به گفت و گو پرداخت که در ادامه می‌خوانید.

 

http://uupload.ir/files/xz61_65325c5d16fdd7ba124327bbbb0daa90_769.jpg

 

وظیفه مساجد و امام جماعت در زنده نگهداشتن فرهنگ غدیر چیست؟

مطلبی که عرض می‌کنم؛ اختصاصی به غدیر ندارد. بلکه نسبت به تمام ائمه باید دقت شود.

آن مطلب این است که در هر مناسبتی، هم می‌توان «فضائل و مقامات» ائمه را گفت و هم «سبک زندگی» آن‌ بزرگواران را.

فضائل اهل‌بیت، ما را به آن حضرت، نزدیک‌تر و علاقه‌مندتر می‌گرداند. اما سبک زندگی آن‌ها، راهنمای ما در زندگیِ روزمره می‌شود. و هر دو بُعد، مهم و به یک اندازه لازم است.

اما احساس می‌کنم از بُعد دوم یعنی سبک زندگی امیرمؤمنان، کم‌تر در مساجد می‌گوئیم و از این فرصت ذی‌ قیمت و این همه گوش شنوا استفاده‌ی بهینه نمی‌کنیم.

مقامات علیّ مرتضا در زمین و آسمان‌ها خوب و لازم. اما این‌همه روایت مشکل‌گشا از برخوردها و جواب‌های حضرت، که گره‌های زندگی ما را می‌گشاید چه؟! گره‌های کور که در لحظه لحظه زندگی با آن مواجهیم. آیا راه‌حل آن‌ها را نیز برای مسجدی‌ها می‌گوئیم؟!

 

آموزه‌های غدیر در وفاداری به رهبری و ولایت چیست؟

 

حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام  بعد از ایام خانه نشینی، که به خلافت ظاهری رسیده بود؛ روزی بر فراز منبر رفت و فرمود: مردم! گروهی از شما روز غدیر بودند و برخی‌تان فقط خبرش را شنیدند. آن روز عده‌ای فقط با زبان اقرار کردند ولی عده‌ی دیگری با زبان و دل، بیعت کرده و با تمام وجود ولایت علوی را پذیرفتند.

آن روز عده‌ای فریاد زدند. منافقان نفاق انداختند و سرکشان سرکشی کردند. اما خدا به شما عقل داده بود. برایتان راهنما فرستاده بود… زود است که مرگ برسد و حسرت سراپای وجودتان را بگیرد. و هرچه فریاد  زنید؛ کسی صدایتان را نشنود.

 

امروز با آن روزی که حضرت، فرمایش می‌فرمود خیلی فرقی نکرده است. و باید هرچه زودتر دست در فتراک این نعمت نهاد.

 

فرهنگ غدیر چه کمکی به وفاداری به ولایت و فرهنگ انتظار می‌کند؟

 

غدیریکی از شیرین‌ترین و در عین حال تلخ‌ترین لحظات تاریخ شیعه را همراه خود دارد.

چه چیزی تلخ تر از روحیه‌ی استکبار و زیر پا گذاشتن توصیه‌های پیامبر و کنار زدن علی. و چه چیزی شیرین تر از رسیدنِ فرمایشات امیرالمومنین به ما با وجود تمامی کار شکنی‌ها.

در واقع تصمیم این بود که ولایت به هیچ عنوان به آن حضرت نرسد. اما عمر دو خلیفه کفاف نداد و خلیفه سوم نیز بخاطر ول‌خرجی‌هایش توسط مردم از بین رفت و همه با یا علی، علی را بر مسند علوی نشاندند.

و همین باعث شد، حداقل گوشه‌ای از معارف بی‌کران آن حضرت به دست ما برسد.اما نه همه‌ی آن معارف، بلکه فقط گوشه‌ای؛همینیعنی پیوند غدیر با انتظار،پیوند غدیر با مهدویت و پیوند غدیر با منجی عالم بشریت را می‌رساند.

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه مطلب : http://zohooronline.ir/2072

(*** استفاده از این مطلب با درج منبع آن “ظهورآنلاین” بلا مانع می باشد.***)

نظرات بسته شده است.