تاریخ انتشار :جمعه ۳۱ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۹:۱۰ ق.ظ
کدخبر : 2079
Print Friendly, PDF & Email
به مناسبت ارتحال آيت‌الله سید ابوالحسن رفیعی قزوینی؛

خشوع و فروتنی مهمترین ویژگی آیت الله رفیعی قزوینی

از اختصاصات ایشان بیان شیوا و حسن تقریر در درس بودو خشوع و فروتنی سرلوحه زندگی او بود و همواره خود را یک طلبه می‌دید.

به گزارش پایگاه تحلیلی ظهور آنلاین، ۳۱ شهریور ماه سالگرد ارتحال آیت‌الله سید ابوالحسن رفیعی قزوینی است؛ به همین سبب به گوشه‌ای از زندگی این فقیه عالیقدر و بزرگوار پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

از اختصاصات ایشان بیان شیوا و حسن تقریر در درس بود. به علت تأکید در تدریس حکمت متعالیۀ ملاصدرا، بر دانشجویان علوم عقلی تأثیر زیادی داشت. علامه رفیعی قزوینی در اشاعه فلسفه نقش بسزایی داشت، زیرا فُقهایی که در آن زمان، فلسفه و مدرسین آن را تحریم کرده بودند، ایشان را به دلیل رفعت مقام فقهی نمی‌توانستند تکفیر کنند.

http://s8.picofile.com/file/8307118850/Untitleddddddd_1.jpg

استاد محمدرضا حکیمی درباره علامه قزوینی می‌نویسد: «نکته‌ای که هم درباره ایشان است و هم درباره مرحومشیخ محمدتقی آملی، این است که این بزرگان با اینکه فیلسوف بوده‌اندولی خودشان را دربست در اختیار افکار فلسفی قرار ندادند.»خشوع و فروتنی سرلوحه زندگی او بود. همواره خود را یک طلبه می‌دید. این حکیم فرزانه مصباح الانس را نزد میرزا هاشم اشکِوری خوانده بود. با این حال روزی بعد از درس، به شاگردش علامه حسن‌زادهآملی فرمود: «حاضرید مصباح الانس را دو به دو با هم مباحثه کنیم؟!» علامه حسن‌زادهمی‌گوید: «در حالی که اشک در چشمانم حلقه زده بود، عرض کردم: من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم؟

http://s8.picofile.com/file/8307118900/gggggggggg1.jpg

علامه حسن‌زاده آملی درباره علامه قزوینی می‌نویسد: آیهاللّه علامه رفیعى قزوینی نابغه‌ایست که در علوم عقلیه و نقلیه از مفاخر امامیه و از اعاظم شیعه است، و در این عصر از بزرگترین استادان حکمت متعالیه در حوزه‌هاى علمى اسلامى به شمار مى‌رفت آن جناب در حدّت ذکاء و قوّت حافظه، و حسن و لطف تقریر، وجودت و فصاحت گفتار، و حلاوت و سلاست بیان، زبانزد خواصّ بوده است و به ویژه در تعبیر و تفسیر آراء و افکار ملاصدرا و حلّ معضلات اسفار تبحّر و تمهّرى شگفت داشت.( هزار یک کلمه،ج ۴، ص ۱۲۸)

منبع: برگفته شده از  کتاب افلاک‌نشین خاک نشین

خبرنگار: علیرضا برومند

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه مطلب : http://zohooronline.ir/2079

(*** استفاده از این مطلب با درج منبع آن “ظهورآنلاین” بلا مانع می باشد.***)

نظرات بسته شده است.