تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۳۴ ب.ظ
کدخبر : 2140
Print Friendly, PDF & Email
آیت الله مدرسی:

بیدار شدن اصحاب کهف با ظهور امام عصر عج

آیت الله مدرسی: از اصحاب کهف خیلی تجلیل شده است و اینها در غاری خوابیدند و به نظر ما هنوز این ها خواب هستند و تا روزی که کل بشریت بیدار می شوند و روز ظهور حضرت حجت(عج) است این ها نیز در آن روز بیدار خواهند شد.

به گزارش ظهور آنلاین، آیت الله سید محمد تقی مدرسی از مراجع معظم تقلید کربلای معلی بامداد شنبه ۱۹ خردادماه در جلسه تفسیر و تدبر سوره حدید که در دفتر تهران ایشان برگزار شد با اشاره به قصه اصحاب کهف در قرآن گفت: اصحاب کهف به حضرت عیسی(ع) ایمان آورده و مومن بودند اما در دربار طاغوت بودند ولی تقیه می کردند. در بحث تقیه یکی از منابع تقیه همین سوره کهف است که کل این سوره رهگشای ما است.

وی ادامه داد: از اصحاب کهف خیلی تجلیل شده است و اینها در غاری خوابیدند و به نظر ما هنوز این ها خواب هستند و تا روزی که کل بشریت بیدار می شوند و روز ظهور حضرت حجت(عج) است این ها نیز در آن روز بیدار خواهند شد.

ظهور امام زمان(عج) قیامت صغری

آیت الله مدرسی به همراه شدن حضرت عیسی(ع) با امام زمان(عج) و رجعت مومنین اشاره و گفت: با ظهور حضرت حجت(عج)، حضرت عیسی(ع) هم می آیند و این ها پیروان حضرت عیسی(ع) هستند که همراه با امام زمان(عج) می شوند.

وی ادامه داد: ظهور حضرت حجت(عج) قیامت صغری است و بحث رجعت هم مطرح است که خیلی از علما، شیعیان، مومنین و صالحین کل تاریخ نیز با حضرت خواهند آمد که از جمله این افراد اصحاب کهف هم هستند.

اصحاب اُخدود و کشتن آنها در خندق های آتش

آیت الله مدرسی در ادامه به حکایت اصحاب اخدود از دیگر پیروان حضرت عیسی(ع) اشاره و اظهار کرد: از دیگر ققص قرآنی درباره پیراوان حضرت عیسی(ع) بعد از اصحاب کهف، اصحاب اُخدود است که در سوره بروج آمده است.

وی ادامه داد: اصحاب اخدود در یک جا نبودند بلکه در شهرهای مختلف و نقاط مختلف دنیا حضور داشتند و زندگی می کردند و کشتن این افراد توسط دشمنانشان بدین صورت بود که دشمن خندقی می کند و آن را پر از آتش می کرد و این ها را داخل آتش می انداخت و به این صورت اصحاب اخدود کشته می شدند.

این مفسر حوزوی افزود: در وضعیت اینها آمده است که یکی از زنان اصحاب اخدود را وقتی می خواستند بکشند، این زن به همراه بچه شیر خواره اش نزدیک این خندق آتش شد و وقتی آتش را دید کمی متوقف شد که به ناگاه این بچه شیرخوار لب به سخن گشود و گفت مادر من آتش جهنم را می بینم از این آتش نترس و خودت را بینداز. و این طفل شیر خوار یکی از ۶ بچه شیرخواری است که در تاریخ آمده که این بچه ها در شیرخوارگی حرف زده اند.

پیروان حضرت عیسی(ع) زیر شدیدترین آزارها و کشتار دشمن

آیت الله مدرسی با بیان اینکه پیروان حضرت عیسی(ع) سخت ترین آزارها را تحمل نمودند، گفت: پیروان حضرت عیسی(ع) که دین خود را حفظ کردند، سخت ترین آزارها و عذاب ها را از ناحیه دشمنان کشیدند و به بدترین شکل هم کشته شده اند.

وی ادامه داد: مسلمانان یک روز خدمت پیامبر(ص) رسیدند و گفتند تا چه زمانی ما را می کشند و شکنجه می کند و از این وضع شکوه نمود؛ پیامبر(ص) هم فرمود تازه این اول راه است و قبل از شما بودند کسانی که در این راه تکه تکه شدند، زنده زنده به گور شدند، و این راه خدا است.

این مجتهد شیعی افزود: در همین مقطع زمانی در عراق هم جوان های شیعه را گرفتند و به آنها می گفتند به امیرالمومنین(ع) جسارت کنید اما آنها شجاعانه دفاع کردند و ایستادند بر ولایت امیرالمومنین(ع) و دشمن هم با شدیدترین وضع آنها را کشت و حتی می گفتند با چاقی کُند که تیز نباشد آن ها می کشتند.

آیت الله مدرسی بیان کرد: انسان باید مَرد باشد از روز اول که گفت انا لله و انا الیه راجعون این سخن را جدی گفته باشد که اگر روزی او را امتحان کردند با صلابت بگوید من هستم. اگر هم به انسان سستی روی داد سریع باید یاد کربلا و مصائب اهل بیت(ع) بیفتد تا آن سستی از بین برود.

سوره یاسین و اشاره به مومنین بعد از حضرت عیسی(ع)

آیت الله مدرسی به جریان مومنین بعد از حضرت عیسی(ع) در سوره یاسین اشاره و گفت: در سومین جایی که در قرآن از پیروان حضرت عیسی(ع) نام برده در سوره یاسین است، که اشاره شده اینها مومنین بعد از حضرت عیسی(ع) بودند که دشمن یک نفر را گرفته و شکنجه نمود و او را در آتش انداخت.

وی ادامه داد: از این قصه های قرآنی شاید بیشتر هم باشد و می توان از آن استفاده کرد که در زمان بعد از حضرت عیسی(ع) چه مشکلاتی بوده و مومنین چگونه دین خود را حفظ کرده اند؟ که یک عده جنگیدند و کشته شدند، یک عده هم تقیه مانند رهبانیت که در این آیه آمده نمودند. که این رهبانیت درست.

این استاد حوزوی به رهبانیت صحیح اشاره نمود و گفت: رهبانیتی که در شرایط خطر دشمن پیروان حضرت عیسی(ع) بکار بردند و تقیه نمودند صحیح است اما رهبانیتی که در وضع عادی فردی از مسئولیت خود فرار کند و به غار و دهری برود و آنجا بنشیند و با مردم کاری نداشته باشد این نوع رهبانیت غلط است و منظور پیامبر(ص) همین این بوده است.

آیت الله مدرسی در پایان برای بهشتی شدن توصیه کرد: قرآن و همین ادعیه مفاتیح را بخوانید و به رساله عملیه مرجع تقلیدتان هم عمل کنید، بدانید که انجام این سه عمل شما را به راه بهشت می برد و بهشتی می کند.

به قلم: امیرمحسن سلطان احمدی

Print Friendly, PDF & Email

لینک کوتاه مطلب : http://zohooronline.ir/2140

(*** استفاده از این مطلب با درج منبع آن “ظهورآنلاین” بلا مانع می باشد.***)

نظرات بسته شده است.